Wykład „Polscy autorzy reportaży” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Myślenicach
2.12.2024 r. dr hab. Anna Ślósarz prof. UP, Kierownik Katedry Dziennikarstwa, zaprezentowała w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. ks. Jana Kruczka w Myślenicach wykład Polscy autorzy reportaży: od Wańkowicza po czasy współczesne. Dyrekcja Biblioteki poprosiła o taki wykład, ponieważ Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2024 rokiem Melchiora Wańkowicza – korespondenta wojennego przy II Korpusie Polskim dowodzonym przez gen. Władysława Andersa, autora m.in. trzytomowego reportażu Bitwa pod Monte Cassino, a także autobiograficznej powieści Ziele na kraterze dokumentującej w tle historię Polski. Wańkowicz był też autorem ważnych opracowań na temat teorii publicystyki.
Uczniów z II i III klas I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki oraz maturzystów z Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Myślenicach zainteresowały wyróżnione przez Kazimierza Wolnego-Zmorzyńskiego (Reportaż. Między tradycją a postmodernizmem) etapy rozwoju oraz odmiany współczesnego reportażu, przypominające im znane z lekcji polskiego epoki, nurty i gatunki literackie: reportaż realistyczny wywodzony od Ewangelii i noweli, naturalistyczny prezentujący zwierzęce zachowania ludzi, modernistyczny powstały na bazie młodopolskiego dekadentyzmu, postmodernistyczny z gonzo włącznie przypominający uczniom prowokacyjne teksty Witkacego. Wielu słuchaczy wyraziło pragnienie, aby dokonania polskiej szkoły reportażu stały się lekturami omawianymi na lekcjach języka polskiego. Objaśniałyby wtedy szerokiemu gronu uczniów najważniejsze i najbardziej złożone zjawiska oraz procesy zachodzące w świecie. Kilkoro uczestników wykładu przygotowuje się do Olimpiady Wiedzy o Mediach, organizowanej od 2014 r. przez Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Zainteresowano się też studiami dziennikarskimi na UKEN.
Biblioteczna półka ze współczesnymi reportażami jest zwykle pusta wskutek częstych wypożyczeń. Myślenicka Biblioteka ma też w zbiorach książki twórcy polskiej genologii dziennikarskiej, systematyki i genoteologii reportażu profesora Kazimierza Wolnego-Zmorzyńskiego, wykładającego m.in. IDSM, a obecnie na Uniwersytecie Wiedeńskim. Egzemplarze tych monografii oraz książek Wańkowicza i o Wańkowiczu towarzyszyły wykładowi, a wsparło go też Starostwo Powiatowe w Myślenicach.
Instytut Dziennikarstwa i Stosunków Międzynarodowych podpisał z Biblioteką umowę o współpracy. Na pewno znajdzie się okazja, aby z myślenickimi uczniami spotkali się studenci z Dziennikarskiego Koła Naukowego UKEN lub przedstawiciele innych Katedr czy kierunków studiów.